Bugün: 22.01.2020

TÜRKİYE'DE BİR İLK - MUHTAR KÖYLÜYE İNTERNETTEN SESLENDİ

TÜRKİYE'DE BİR İLK - MUHTAR KÖYLÜYE İNTERNETTEN SESLENDİ

Hep alışmışızdır, seçimlerden önce siyasi parti yöneticilerinin ulusa seslenmesine, Başbakan’ının faaliyet raporlarını açıklamasına veya Cumhurbaşkanı’nın, cumhura özel televizyon ekranlarına çıkmasına. Biz de çiçeği burnunda muhtar olan Sezer ACAR ile bir ilki gerçekleştirdik ve onunla yaptığımız söyleşiyi canlı olarak http://asagidagkoyu.web.tv/ adresimizden anlık olarak yayınladık. Türkiye’de ilk defa bir muhtar, köylüsüne canlı yayından seslenmiş oldu. 7 Tane mahallesiyle birlikte Aşağıdağ Köyü, Zonguldak’ın en kalabalık köylerinden biridir. Zonguldak’ın en büyük köy camii Aşağıdağ Köyü’ne yapılmaktadır. Bunun yanında fındık üretiminde de ciddi bir paya sahiptir. Hal böyleyken bu yenilik de köyümüze yakışır diye düşündük ve köylülerimizden gelen soruları sansürlemeden direk kendisine sorduk ve bu söyleşiyi sizinle paylaşıyoruz.30.11.2014 00:00

Bize 6 aylık faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?


Öncelikle köyümüzün hanımefendileri ve beyefendilerine teşekkür ediyorum. Devlet millet işbirliğiyle 6 aydır görevi bu yürütüyoruz. Her zaman vurgularım,  köylümüze her zaman güveniyorum. 6 aylık devirde çok çalıştım ve yoruldum. Bana verilen görevi kutsal olarak görüyorum. Vatandaşımızın verdiği oyun hakkını verebilmek için gece gündüz çalışıyorum.  Muhtarlık dönemimdeki en büyük hedefim köyümüzün merkezinde pazaryerinde bulunan Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı araziyi köylümüzün hizmetine sunmaktır.  Hane halklarına sesleniyorum. Bu araziyi almak için herkesin köy karar defterine yazılan yasamaları vermesi gerekmektedir. Köy konağının çatı ihalesini 40.000 TL'ye verdim.


Köylümüz duyarsız


Aşağıdağ Köyü Merkez Camii'ne ek su boruları geldi fakat bunları döşemek için yardım edecek vatandaş bulamıyoruz.
Kurumsallaşacağız


Bu 6 ay bana 6 sene gibi geldi. Muhtarlığımızı kurumsallaştırmak istiyoruz. Tıpkı belediye gibi çalışan bir muhtarlığımız var. Köy konağı için 96.000 TL harcandı.  Bunun %50'si vatandaşlardan geriye kalan %50'si de devletimiz tarafından karşılandı.
Hanımefendilerden destek bekliyorum.


Özellikle hanımefendi köylülerimize seslenmek istiyorum, evde köyümüzle ilgili sorunları dile getirsinler. Aşağıdağ Köyü son 30 yıldır en az yatırım alan köy. Köyümüze gelen yatırımların önünün kesilmemesi lazım.
Turnuvanın geliri tartışması bitti


Kurban Bayramı futbol turnuvasında 5.800 TL toplandı, bunun 800 TL'si çalışan işçilere verildi.
Yukarıdağ Mahallesi heyelan bölgesine 200.000 küsur TL'lik bir spor tesisi yatırımı yapılacak. Bu tesisin yapımında bize destek veren hükümetimize, İl Encümeni Serdar AKYOL Bey'e ve bizden desteğini esirgemeyen Temel USLU Bey'e teşekkür ediyorum. 
Görüşmemizin 2. bölümünde köylünün sorularını cevaplayan Muhtar Sezer ACAR, demokratik bir tutum sergilemiş oldu.


Şener TÜRKOĞLU'nun sorusu: Yaşar CAN'ın evinin önündeki su birikintisi aylardır herkesin gözü önünde olmasına ve araçların bu çukura düşmesine rağmen kimse müdahale etmiyor. Bu sorunu nasıl çözeceksiniz? Mezarlık duvarına sprey boyalarla yazılar yazılmış. Bu çirkin görüntüyü düzeltecek misiniz?


Oradaki sorun patlağın betonun altında olması sorun oluşturuyor. Muhtarlık olarak arıza ekibimizle birlikte en kısa zamanda o patlağı tamir edeceğiz. Köyümün gencine seslenmek isterim. Gençlerimiz 6 aylık devirde bizleri yalnız bıraktı. Orada yazılan yazıları yazanları bulmak için genç arkadaşlarımıza sormamıza rağmen bulamadık. Arkadaşlar köyümüzü güzelleştirelim. Köyümüz çirkinliklerle adı anılmasın. Şener kardeşime duyarlılığı için teşekkür ediyorum. 


İsmini vermek istemeyen köylümüzün sorusu: Dernek yönetimiyle ilişkileri nasıl devam edecek ?


30 Mart seçimlerinden sonra ikilikten yana olmadığımı belirttim. Her zaman söylüyorum söylemeye de devam edeceğim bu 6 ay bana 6 yıl gibi geldi. Seçimlerden sonra ilk icraatimiz camiye kurşun getirmek oldu. 80.000 TL tutarında kurşunu camimize getirdik. Camii derneği üyeleriyle birlikte köy karar defterine de bunu yazdık. Aşağıdağ Köyü için yapılan icraatlerde 1. safta oldum. Hem muhtar olarak hem de Sezer ACAR olarak desteğim olmuştur. 
Köy karar defterine suyun tonu 30 kuruş yazılmasına rağmen şimdi neden yüksek meblağdan toplanıyor?


Biz bu saatleri takarken kaymakamlık valilik ve köy muhtarı izni nezaretinde takmaya başladığımızda bize çeşitli mazeretler çıkarıldı ve söz verdiğimiz tarihte saat takma işini bitiremedik, 3 ayda anca bitirebildik. Bu sebeple 3 ayrı devirde saatler takılmış oldu. Köy karar defterimize aldığımız karar gereğine göre 30 tona kadar tonu 30 kuruş, 30 tondan sonrası tonu 50 kuruş, 50 tondan sonrası tonu 1 lira olarak belirlemiştik. Biz 1 kereye mahsus olmak üzere muhtarlık yetkimizi kullanarak ortalama hesap aldık ve 50 kuruştan toplamaya başladık. Eğer hesabın aslına dönersek vatandaşımız karlı durumda. Bunu şu örnekle açıklayabilirim; 160 ton harcamış bir kişi aylık ortalama 53 ton su harcamıştır. Biz bunu normalde 1 TL'den almamız lazım ama biz bunu 50 Kuruştan topladık ve vatandaşımızı kara geçirmiş olduk. 


Uzun zamandır Aşağıdağ Köyü Gazetemizde dile getirdiğim bir konu var, bu konuda güzel gelişmeler oldu. Gençlik merkezi kurulması gerektiğini belirtmiştim ve bunu hem size hem kaymakamımıza hem de belediye başkanımıza arz etmiştik. Köylülerimizden Milli sporcumuz Ender AKIN'a bir sohbet esnasında durumu anlattığımda konuyla özellikle ilgileneceğini söyledi ve siz spor salonunu kurun ben size malzemeleri göndermeye çalışacağım, gençlerimiz yeter ki uyuşturucuya, içkiye ve sigaraya bulaşmasın spor yapsınlar dedi. Ender AKIN'ın bu jestini Asım BAYAR'a söylediğimde ise o da pazaryerindeki dükkânını gençlik merkezi için 1 seneliğine bila bedel vereceğini söyledi. Şu an yerimiz hazır, yerimiz belirlendikten sonra spor aletlerimiz gelecek tabi bunun için öncelikle sizin bu merkezin yasal kısmını çözmeniz gerekiyor. Bu konuda ne söylemek istersiniz?


Ender AKIN kardeşime bu ince düşüncesinden dolayı teşekkür ediyorum. Bizi çok sevindirdi. Ayrıca köyümüzden Milli bir sporcu çıkması bizi ayrıca onure ediyor. Asım BAYAR kardeşime de ayrıca teşekkür ediyorum. Köyümüze kim bir çivi çakarsa biz onun kölesiyiz. Kaymakamlığımıza ve İl Spor Müdürlüğümüze, Gençlik Merkezi'nin kuruluş dilekçesini Pazartesi günü vereceğim. 


Son olarak köylümüze neler söylemek istersiniz?


Aşağıdağ Köyü halkından birlik ve beraberlik dışında hiçbir beklentim yok. Aşağıdağ Köyü'nün beyefendilerine hanımefendilerine sesleniyorum. Muhtarınıza sahip çıkın, sizin için gece gündüz çalışmaktayım. Bu yayına emeği geçen Aşağıdağ Köyü Gazetesi'ne teşekkürlerimi iletiyorum.
Röportaj: Erkan SEVİM


www.asagidagkoyu.com – Editör

Diğer MAHALLELER haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.