Bugün: 22.01.2020

Kimdir bu Aktif Gönüllüleri ?

Kimdir bu Aktif Gönüllüleri ?

Aşağıdağ Köyü’nde genç, yaşlı herkesin bildiği Aşağıdağ Köyü Sosyal Aktif Dayanışma Gönüllüleri’nin kurucularından ve lideri Erkan MERTOĞLU ve Demir SEVİM ile bir söyleşi gerçekleştirdik. 08.12.2012 00:00

Köyündeki Arkadaşlarıyla Aşağıdağ Köyü’nü tanıtmaya ve gençleri bilinçlendirmeye yönelik MERTOĞLU, bu oluşumun hem köyümüz açısından hem de gençliğimiz açısından önemine bakın nasıl değindi;

 

Aşağıdağ Köyü Sosyal Aktif Gönüllüleri ismine 2009 yılında ben başta olmak üzere hafta sonlarını ve tatillerinde köyünde olan Sakarya Denetimli Serbestlik Müdürlüğü nde Uzman olarak görev yapmakta olan Demir SEVİM ve Muhteşem ÖZDEMİR olarak karar verdik. Gençlerimizi geçici eğlenceden başka bir katkısı olmayan kahve köşelerinden uzak tutmak , Bunun için her türlü sosyal etkinlikleri birlik ve beraberlik çerçevesinde gerçekleştirerek köyümüz içinde toplumsal kaynaşmayı sağlamak istiyoruz.

Hatta köyümüzün eski camisi yıkılıp yenisinin  yapılması konusunda gönüllüler olarak ta facebook yada internet üzerinden oluşumlara destek verilmesi bilindiği gibi birlikten kuvvet doğar. Şeyh Edep ALİ’nin “ İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın” sözünden yola çıkarak önce insana değer veriyoruz. Köylümüze yapılan destek köyümüze yapılan destektir.

 

İster bizden küçük kardeşlerimiz olsun, isterse büyük ağabeylerimiz olsun, hep beraber taşın altına elimizi koyarak köyümüzdeki sportif ve sosyal sorumluluk faaliyetlerini geliştirmemiz gerekiyor. İnsanlar boş kaldıklarında gereksiz yere zamanlarını harcayabilirler lakin bir uğraşları olursa zamanlarını hem dolu dolu geçirmiş olurlar hem de köyümüzün tanıtımı ve gençlerimizin ufuklarını açmak için güzel bir yol izlenmiş olur.
 

Bunun yanında düzenleyeceğimiz sosyal sorumluluk kampanyaları için gençlerimizi koordine ederek paylaşmanın verdiği mutluluğu hissetmelerini ve onların da artık kendi başlarına bu tarz kampanyalar yapmalarını sağlamalıyız. Bunu örnek vererek somutlaştırmak istiyorum;  Hakkâri Askerlik Şubesi Başkanı olarak vatani görevini yerine getiren köylümüz Teğmen Erkan SEVİM, geçtiğimiz ay görevi esnasında bir öğretmenle tanışmış ve o öğretmenin ilkokulunun kütüphane eksiğini görmüş ve ardından oraya kitap yarım kampanyası başlatmıştı. Bu kampanyadan bize haber verip destek istediğinde ise biz de derhal bu kampanyaya dâhil olduk. Sizin de gördüğünüz gibi köylümüz nereye gitse izini bırakıyor. Biz de kendisini yalnız bırakamazdık. Şu an kitap toplama kampanyamız tüm hızıyla devam ediyor. Hatta Kadir SEVİM’İN dükkânı Alperen Market’e bu kampanyayla alakalı bir koli koyduk ve kitapların orada toplanmasını sağladık. Siz de evinizin raflarında tozlanmış kitapları Hakkârili öğrenci kardeşlerimize göndermek isterseniz irtibat büromuza bu kitapları getirebilirsiniz. Unutmayalım ki biz önce insanız ve onlar da yarının büyükleri, yöneticileri olacaklar. Bu iyiliğimizi mutlaka hatırlayacak ve ülkemize faydalı bireyler olacaklar. Aşağıdağ Köyü Sosyal Aktif Gönüllüleri olarak duyarlılığımızı göstermeliyiz.  Bu oluşumu kurarken sözde değil özde olmayı planlamıştık. Bu kampanya bizim somut etkinliklerimizden sadece bir tanesidir.

Spor demişken bunu da sadece futbolla sınırlı tutmamalıyız, basketbol, voleybol, tenis gibi diğer spor dallarında da faaliyet göstererek daha fazla kişinin spora yönelmesini sağlayabiliriz. Köyümüzde düzenlenen bayram turnuvalarına dışarıdan gelerek destek veren değerli fahri köylülerimizi de unutmuyoruz. Zaman zaman Alaplı’da yaptığımız halı saha maçlarıyla bu dostluğumuzu pekiştiriyoruz.

Bizler emeklerimizi, yoğunluğumuzu ve daha da önemlisi kalplerimizi köyümüzün kalkınmasına yardımcı olmak için adamış durumdayız. Gerek yerel gerekse ulusal basında duyurmak, tanıtım materyallerini hazırlamak ve büyüyen her adımını arşivlemek için projeler üretmek istiyoruz. Bunun için güçlü bağları olan bir ekip şart tabiî ki. Bu ekibin illa köyde yaşama şartı tabiî ki yok. Örnek verecek olursak şehir dışında yaşayan Adelet Bakanlığına Bağlı Sakarya Denetimli Serbestlik Müdürlüğü nde Uzman olarak görev yapmakta olan Demir SEVİM, görev yaptığı ilde bizi temsil ediyor.

 

Bu oluşumu sosyal medya üzerinden başlattık ve şu an köy dışında Ereğli’den Zonguldak’a kadar birçok ilçe ve köylerde tanınıyoruz. Köyümüzün isminde dağ kelimesi geçtiği için köyümüzü dağlık, pek kimsenin gitmediği gezilecek yerleri olmayan bir yer olarak bilenler var. Paylaşım sitemize eklediğimiz resim ve videoları izleyen köyümüz dışındaki insanların bu sayede köyümüze olan teveccühleri arttı. Şu an çalıştığım yerdeki birçok insan bu resimler gördükten sonra köyümüzü daha yakından tanımak için gezmeye gelmek istiyorlar. Yakın zamanda geniş çaplı bir yemek organizasyonu yapıp misafirlerimizi en iyi şakilde ağırlayacağız.

Dışarından destek olanlara gelecek olursak; Fenerbahçe Spor Kulübü Divan Kurulu Üyeleri Spor Yazarı ve Menager Ogün ALTIPARMAK , Aydın YELKEN Ve Ramazan HÜRSEVER in de destekleri, Fenerbahçe futbol takımının altyapı direktörü Şenol ÇORLU nun da herzaman destek vereceklerini belirtmesi, Ereğli Bisikletliler Derneği, Anadolu Hastanesi Çocuk Doktoru Dr. Emin DEMİRPOLAT, Ereğli Devlet Hastanesi Hastane Yöneticisi - Başhekim  Opr.Dr.Muharrem ERDEM , Aykut DOĞANAY , .Dr.Erhan DEMİRHAN Ortopedi Uzmanı Op. DR. Recep ERDOĞAN Kardiyolji Emniyette görev  yapan , Ahmet BEDİ , Basri YILDIZ ağabeylerimiz gibi faaliyetlerimizi yakından takip eden ve her fırsatta köyümüzü gezerek bizlere destek veren büyüklerimizi unutmamalıyız.

Demir SEVİM ,Orm.Kop.Bş Mustafa SEVİM , Muhteşem ÖZDEMİR , Şaban SEVİM ,
Hüseyin KESKİN ATATÜRK İlköğretim Okulu Müdürü ) ,Atıf SEVİM ,Kadir SEVİM , Ahmet ALDIRMAZ , Hüseyin KIRTAY, Ali ÖZDEMİR , Sezai YAMAK , Ayhan EFE, Asım BAYAR ,Yaşar SEVİM ,Nurullah SEVİM, Serdar SEVİM ,Şeref ÇEVİK, Köyümüzden olup Almanyada yaşayıp destek veren İmdat SEVİM ve Veysel TÜRKOĞLU  aktif olarak bu oluşuma destek veren ve faaliyetler katılan kişilerdir.Kendilerinede teşekür etti.

 
Erkan SEVİM - Editör
www.asagidagkoyu.com


 

Diğer SPOR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.