Bugün: 27.02.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • KAZANMA İKLİMİNDE KAYBEDENLER

KAZANMA İKLİMİNDE KAYBEDENLERYazıma dünkü Cuma Namazı Hutbesi’nde aklımda kalan bir Ayet ile başlamak istiyorum.

HUCURÂT – 10

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ

 İnnemel mû’minûne ihvetun fe aslihû beyne ehaveykum vettekûllâhe leallekum turhamûn (turhamûne).

 

“Müminler sadece kardeştirler. O halde ihtilaf eden kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki O’nun merhametine nail olasınız.”

 

İşte her şey bu kardeşlik duygusuyla başlamıştı. Köyümüze yapılacak olan yeni “Merkez Cami” için birlik beraberlik turnuvası düzenlenmişti. Aşağıdağ Köyü Cami Yaptırma Derneği öncülüğünde düzenlenen turnuvaya mülki amirlerimiz de destek vermiş ve her zaman yanımızda olan komşu köylerimiz İsafakıhlı, Tokçalı ve Demirciler de yine bizi yalnız bırakmamıştı. Artık herkes turnuvanın sonucundan çok, acaba camiye ne kadar yardım toplanır sorusunu sormaya başlamışlardı.Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor; sadece ve sadece 2 seçeneğin olduğu bir karşılaşmada kazanma ihtimali de %50 kaybetme ihtimali de %50’dir. Daha maça çıkmadan bu ihtimallere hazırlık olmak gerekiyor ki, maç esnasında sinirimize hâkim olalım. Oyunu kurallarına göre oynayıp maçı kaybetmek de bir erdemdir. Misafirlerimizi gerektiği gibi uğurlamak da asli görevlerimizdendir.Turnuvaya gelenler sadece sahada top oynayan futbolcuların değil esasen bütün köylümüzün misafiridir.
Daha önceki senelerde (sorun bizden kaynaklı olsun veya olmasın) köyümüzde sürekli kavga çıkmasına rağmen, özellikle Ulukum’daki turnuvaya gitmeyip sırf Merkez Cami’ye faydası olması için köyümüzdeki turnuvayı seçen komşu köylülerimizin başımızın üstünde yerleri vardır. Şartlar ne olursa olsun bu sebeple en iyi şekilde ağırlanıp uğurlanmaları gerekmektedir.Cami yararına yapılan ama maalesef amacının dışına çıkan bir oyun, hırs uğruna kimsenin bütün köyün ismini lekelemeye hakkı bulunmadığı gibi haksızlıklara karşı sessiz kalınılmaması gerekmektedir.Bayram bitti, turnuva bitti şimdi bütün civar köyler yine aynı camide yan yana saf tutup, aynı kıraathanede çaylarını içecekler, aynı otobüsle işlerine gidip gelecekler ve yine aynı düğünde, cenazede yan yana olacaklar.Yazımın başlığında da belirttiğim gibi kaybetmek kolaydır ama kazanma ikliminde kaybetmek daha da kolaydır
. Her şey lehimizeyken bir anda tersine dönmesi oldukça üzücüdür. Daha da açık olmak gerekirse, bu turnuva köylümüz için yapıldı. Köylümüz ibadetini fiziksel olarak daha nezih bir mekânda Allah’ı ansın diye yardım amaçlı yapıldı. Hal böyleyken bu maçlara bazen bayanlar bazen çocuklar izleyerek eşlik ettiler. O sahada edilen kötü sözler sadece söylene kişiyi değil tüm köylümüzü yaralamıştır. Gençliğimize maalesef kötü örnek ve civar köylere de kötü reklamımız olmuştur.Aslında şu saatlerde istediğimiz yarınki final maçıyla birlikte kupa törenine hazırlık yapıp mülki amirlerimizi davet etmekti. Bu nasip olmadı. “Her şerde bir hayır vardır” sözünden yola çıkarak buradan kimsenin ismini verip rencide etmek istemiyorum ki bu zaten haddime değil. Bu sebeple şuna enimim ki İyi niyetinden şüphe etmediğim ancak maçın heyecanıyla nefsine hâkim olamayan abilerimiz hatalarını anlayacak ve üzüntülerini hata yaptığı kişilerle paylaşacaklardır. Ancak köyümüzün ileri gelenlerinden bir ricam olacak, Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin bu konuya ışık tutacak bir sözü var “İyilik yapanla kötülük yapanı bir tutma. İyilik edeni duadan unutma. İyiliği unutup kusuru saklayan dost değil, düşmandır” bu sözün muhataplarıyla konuşarak ileriki senelerde bu sorunların olmaması için şimdiden önlem almakta fayda var. Bu sene kazanma ikliminde kaybettik ama seneye bu hatamızı hep beraber telafi edeceğimize bütün samimiyetimle inanıyorum.

 

Bu arada her turnuvanın yürütücü bir komitesi vardır. Bu turnuvaya Merkez Cami’ye yardım kampanyasıyla renk katan başta Komite Başkanı Asım BAYAR olmak üzere Yetiş ŞEN ile sürekli köyle ilgili haberleri benimle paylaşıp Hakkari’den haberleri sitede paylaşmama yardımcı olan Kadir SEVİM ve gönüllü olarak destek veren Erkan MERTOĞLU ile Serkan SEVİM’e şahsım, köylümüz ve sitemiz adına teşekkür ediyorum.

  • PAYLAŞ